Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.3.2017    |    10.4.2017

Industriální topografie/ architektura konverzí 2005-2015

S koncem průmyslové éry se architektům otevírají dveře k znovuoživení a přestavbám opuštěných průmyslových objektů a přináší tak architektuře nový prostor k tvorbě. Při hledání možných návrhů řešení se pokouší zaplnit prázdnotu, která zůstává po mizející průmyslové éře. Výstava se snaží uchopit soudobá témata architektury a ukazuje reprezentativní výběr více než 30 přestavěných průmyslových budov v Čechách z let 2005 a 2015. Výstava se koná od 23. 03. do 10. 04. 2017 ve Fakultät Architektur, Halle A, Prüfeningerstr. 58, 93049 Regensburg. Výstava vznikla díky spolupráci Galerie Jaroslava Fragnera a Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT Praha. Bude prezentována za přispění Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg a Českého centra Mnichov.

24.3.2017

Ucho

V rámci výstavy mnichovského městského muzea „No secrets! – Bilder der Überwachung“ se představí česká filmová klasika „Ucho“ z roku 1970. Film vystihuje politiku dohledu ve veřejných věcech a působení stalinistického teroru, až do nejdůvěrnějších sfér lidského soukromí. Promítání se koná 24.03.2017 ve 21:00 na adrese Filmmuseum München, Sankt-Jakobs-Platz 1, 80331 v Mnichově. Pořadatelem je Filmové muzeum v Mnichově ve spolupráci s Městským muzeem v Mnichově a Českým centrem v Mnichově.

28.3.2017

Vítězslav Novák, Josef B. Foerster a Antonín Dvořák – Večer hudby

V podání Susannay Frank (mezzosoprán) a Hadayeta Jonase Djeddikara (klavír) zazní atraktivní, avšak málo hrané skladby českých skladatelů Vítězslava Nováka a Josefa B. Foerstera s německými texty (od Richarda Dehmela, Hermanna Lingga a dalších). Vítězslav Novák a Josef B. Foerster se řadí k významným českým hudebním skladatelům a zástupcům citlivé hudby se sklonem k hojnému rozvíjení zvuku. Večer bude doplněn Dvořákovými „Cikánskými písněmi“ v českém jazyce.

31.3.2017

Domov v Evropě

Za jakých podmínek se Evropa může stát domovem? Jakou roli v tomto případě hrají národní a regionální vztahy? Jak se s tím vyrovnávají spisovatelé? O tom budou diskutovat autoři Lena Gorelik (Mnichov), Jörg Bernig (Drážďany), Petra Hůlová a Magdaléna Platzová (Praha). Diskuze se koná v pátek 31. března 2017 v 19 hodin v Českém centru v Mnichově. Německo – český dialog se koná ve spolupráci Adalbert Stifter Verein e.V., Českého centra v Mnichově v kooperaci s Kulturreferat der Stadt München.

1.2.2017    |    30.4.2017

Karel IV. - císař na čtyřech trůnech

Putovní výstava Národní galerie a Českých center k příležitosti 700. narození Karla IV., která ukazuje českého krále a římsko-německého císaře jako muže evropského formátu a zároveň normálního smrtelníka.

9.3.2017    |    7.5.2017

Private Confessions

Výstava představuje kresby 36 mezinárodně uznávaných šperkařů, mimo jiné i renomovanou českou umělkyni Evu Eisler. Spektrum výstavy zahrnuje náčrty, se zaměřením na konkrétní provedení, až po nezávislé umělecké výjádření. Vedle kreseb budou k vidění také vybrané šperky a instalace.

Kalendář

Kalendář

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

10. 03. 2017

Pioneers of Czech Modern Jewellery

Ve čtvrtek 9. 3. 2017 se v Českém centru uskutečnilo zahájení výstavy u příležitosti světové přehlídky uměleckého šperku. Svá díla představili významní čeští šperkaři Václav Cigler, Svatopluk Kasalý, Jaroslav Kodejš a Josef Symon.

30. 11. 2016

Slavnostní koncert k 700. výročí narození Karla IV.

Na koncertu, který se uskutečnil 17. listopadu v krásných prostorách kostela St. Stephan am Südfriedhof při příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV., zazněla hudba a písně z dob Karla IV. v podání kutnohorského souboru Cantica. Diváci měli možnost si poslechnout skladby, které panovník patrně mohl poslouchat na svém dvoře a které se hrály i na půdě univerzity. Pro celý soubor jsme poté připravili malé občerstvení v Českém centru.

21. 11. 2016

Semafor - Sedm zastavení

V úterý, 8. 11. 2016 se v Kulturním fóru v Sudetoněmeckém domě konal koncert známého českého divadla Semafor, které bylo založeno skladateli a herci Jiří Suchý a Jiří Šlitr v roce 1959 v Praze. Při příležitosti 85. narozenin Jiřího Suchého představila Olina Patková především méně známé skladby a program obohatily i Suchého jazzové texty. Diváci si však mohli poslechnout i populární písně jako např. Včera neděle byla, Marnivá sestřenice či Honky tonky blues.

11. 11. 2016

Jeronám Pražský

V Českém centru se 3. 11. uskutečnila vernisáž k výstavě Jeroným Pražský. Hostem byl Jakub Smrčka, ředitel Husitského muzea v Táboře, církevní historik a teolog, absolvent Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Smrčka hovořil mimo jiné na téma „Kdo byl Jeroným a jakou roli hrál v reformaci, kde byl jako filozof často přiřazován do „rodiny reformátorů“…?“

Videa

Video placehodler