Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.9.2016

Po stopách básníka Šumavy Karla Klostermanna

Prezentace o životě a díle K. Klostermanna. Obrazové putování z Knížecích plání na Březník doplněné četbou ukázek z jeho románů za doprovodu klavírní tvorby L. Beethovena. Ve spolupráci s Adalbert Stifter Verein.

1.9.2016    |    30.9.2016

Síla žen v moderním umění

U příležitosti oslav šestisetletého jubilea kostnického koncilu se koná v Městské galerii v Kostnici z iniciativy Jaromíry Kirstein, pod kurátorským vedením Věry Krumphanzlové a ve spolupráci s s mnichovským Českým centrem výstava obrazů, grafik, instalací a plastik šestnácti českých umělkyň s příznačným názvem Ženská síla v moderním umění. Svými díly jsou na výstavě zastoupeny E. Mansfeldová, Š. Trčková, M. Blabolilová, M. Šeborová, K. Štenclová a další.

5.10.2016

Život podle Václava Havla

O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, přesto biografický film zachycující celoživotního příběh velkého Evropana doposud chyběl. Pravidelný český filmový večer v kině Aréna, tentokrát film A. Sedláčkové Život podle V. Havla.

13.10.2016

Moje cesta k našim Němcům: Jaroslav Rudiš

V rámci přednášky "Moje cesta k našim Němcům" a následné diskuse 13. 10. v Sudetoněmeckém domě přiblíží český spisovatel, dramatik, scénárista a držitel ceny Jiřího Ortena Jaroslav Rudiš svůj osobní pohled a zkušenost s vnímáním českých Němců, jejich historie a kultury či význam pro vlastní biografii.

9.9.2016    |    22.10.2016

Eva Eisler: White - And Black?

Eva Eisler patří k významným světovým uměleckým šperkařům. Její práce je výjimečná svým přesahem do oblasti architektury, designu a výtvarného umění. Svými díly, která jsou typická minimalistickými rysy, je zastoupena v řadě významných sbírek ve Spojených státech i v Evropě. Výstava, kterou pořádá mnichovská galerie Maurer Zilioli Contemporary Arts ve spolupráci s Českým centrem Mnichov, představí autorčinu současnou tvorbu, její nové kresby a objekty.

25.10.2016

Čtení z knihy Reginy Gottschalk "Čekání na zprávu"

České centrum Mnichov ve spolupráci se svými bavorskými partnery pokračuje v mapování osudů židovských obyvatel Šumavy během nacistické okupace. V autorském čtení Reginy Gottschalk z její knihy Čekání na zprávu můžeme sledovat osudy rodiny Getreuer, jejíž děti se zachránily emigrací do USA, ale jejich rodiče bohužel padli za oběť nacistům.

Kalendář

Kalendář

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

21. 09. 2016

Dušan Oravec: S kytarou od romantiky k jazzu

16. 9. se v prostorách studentských kolejí Geschwister Scholl v Mnichově konal sólový koncert cenami ověnčeného kytaristy Dušana Oravce, který představil skladby romantického repertoáru, ale i tvorbu současných skladatelů. V popředí koncertního programu stáli tři skladatelé 20. a 21. století, kteří tvořili díla pro klasickou kytaru: latinskoameričtí pozdně romantičtí skladatelé Augustín Barrios a Manuel Maria Ponce společně s rakouským současníkem Wolfgangem Muthspielem. Všichni tři patří k nejznámějším skladatelům virtuózní hry na kytaru.

15. 09. 2016

Karel IV. - císař na čtyřech trůnech

V úterý 13.9. se konala vernisáž k česko-německé putovní výstavě při příležitosti 700. narozenin Karla IV.. K vernisáži promluvil spoluautor knihy "Moudrý panovník v čase katastrof – Po stopách císaře Karla IV. mezi Prahou a Norimberkem" Jan Šícha. Návštěvníci se pak mohli zaposlouchat do úryvků z knihy, které předčítal pan Jiří Pretschner.

18. 07. 2016

Čapkovy Básně z koncentračního tábora v Dachau

Dne 18. července si diváci v Památníku koncentračního tábora Dachau mohli poslechnout čtení básní z prvního německého vydání Čapkových básní z koncentračního tábora, které zde představil autor překladu, profesor katedry bohemistiky v Heidelberku, prof. Urs Heftrich. O hudební doprovod se postaralo smyčcové kvarteto mladých hudebníků ODEON-Jugendsinfonieorchesters München.

07. 07. 2016

Dlouhá noc konzulátů 2016

V rámci akce Dlouhá noc konzulátů, která se uskutečnila ve čtvrtek 7. 7. 2016, se návštěvníci Českého centra Mnichov mohli setkat se zástupci konzulátů států V4 (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Během akce se promítaly turistické filmy a jednotlivé státy nabízely národní speciality. Váženým hostem byla státní ministryně pro evropské záležitosti a regionální vztahy bavorské vlády Dr. Beate Merk. Během akce byla současně k vidění i výstava plakátů „Visegrádská karma“ mapující období přechodu zástupců V4 k demokracii.

Videa

Video placehodler