Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Pití čaje u Emmy Destinnové – hudebně-scénický hold zapomenuté primadoně z období Schellack

V neděli 11. Března augsburská sopránistka Iris Marie Kotzian představí v Sudetoněmeckém Domě hudebně- scéniskou retrospektivu velké české zpěvačky Emmy Destinnové (1878-1930). Společně s ní vystoupí pianista Christopher Weber a herec Ernst Matthias Friedrich. Zaznějí mimo jiné árie a skladby z děl Giacomo Pucciniho, Paula Linckeho, Richarda Strausse, Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Místo a čas: Sudetendeutsches Haus München, Neděla, 11. Března, 17 hod.
Vstup je zdarma!

V Česku je Emma Destinnová vyobrazena na české dvoutisícové bankovce, ve Velké Británii je podle ní pojmenována mezinárodní pěvecká soutěž. Zpívala s Enricem Carusem a debutovala pod vedením Artura Toscanini v Newyorské Metropolitní opeře, pro Richarda Strausse byla ztělesněním jeho Salome v pravém slova smyslu a pianista Artur Rubinstein se dokonce po 80. letech zmínil v jednom ze svých posledních rozhovorů o její nesrovnatelné oduševnělé technice dýchání.

Kromě zpívání Destinnová také psala básně a skládala hudbu a během první světové války byla uvězněna kvůli její protihabsburské špionážní aktivitě. V Německu je „Božská Emma“ z velké části bohužel zapomenuta. Což je dostatečný důvod na to, jít po stopách oslnivého života české primadony a to vše zasadit do záře hudebně-scénického reflektoru.

Narodila se jako Emilie Kittl v rodině zámožného pražského kulturního mecenáše, její mimořádné pěvecké nadání se brzy a bouřlivě objeví. Její cesta ji vede od pražského Národního divadla přes berlínskou dvorní operu a londýnskou operu do newyorské Metropolitní opery, kde se s podporou vedoucího dirigenta Gustava Mahlera pokouší o mezinárodní průlom „prodané nevěsty“ Bedřicha Smetany. Během první světové války se stěhuje zpět na svůj zámeček ve Stráži (u Budějovic). Ve dvacátých letech už není schopna navázat na svůj dřívější úspěch a po neúspěšném manželství s o 20. let mladším důstojníkem letectva Destinnová hledá vnitřní klid v přírodě a v rybaření. S její smrtí v roce 1930 utichne „jeden z největších a nejkrásnějších sopránů století“ (Richard Strauss).

© Foto: Eva-Maria Feilkas