Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

10 let Českého centra v Mnichově

22.10.2010 - 27. října oslaví České centrum společně s Polským kulturním centrem deset let svého působení v Mnichově ve vlastních prostorách na Prinzregentenstraße 7.

22.10.2010, Mnichov – 27. října oslaví České centrum společně s Polským kulturním centrem deset let svého působení v Mnichově ve  vlastních prostorách na Prinzregentenstraße 7.

Právě před deseti lety otevřela České centrum tehdejší předsedkyně Senátu ČR Libuše Benešová. Od té doby se zde odehrála řada akcí – výstav, čtení, koncertů. Mnichovskému publiku se tak představili například autoři jako Tomki Němec, Michal Cihlář, Lenka Reinerová, Jáchym Topol nebo Tereza Boučková, skupiny Věra Bíla a Kale, Plexis nebo Bachtale Apsa.

Aktuální českou hudební scénu zastoupí při oslavě výročí pražská blues-funková skupina Milo, v prostorách polského centra vystoupí mezinárodní jazzové trio Leszka Zadla. Na návštěvníky dále čekají české a polské speciality a rozhovory s pamětníky.

Oslavu svými zdravicemi zahájí polská generální konzulka Elzbieta Sobotka a generální konzul České republiky Josef Hlobil.

Peter Becher, ředitel Spolku Adalberta Stiftera u příležitosti 10. výročí řekl, že „České centrum v Mnichově je od svého založení před deseti lety radostným obohacením mnichovského kulturního života a vítaným partnerem všech institucí, které se angažují v česko-německé výměně“. A první ředitel mnichovského centra Jan Šícha, dnes zaměstnanec ministerstva zahraničí a spolupracovník Collegia Bohemica, je zpětně přesvědčen o tom, „že instituce, jako jsou Česká centra a Goethe Institut, přispěly svým působením k zvěcnění vzájemných česko-německých vztahů a k živé kulturní výměně“.