Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Jan Šibík – Stories

9.11.2010 - Dne 11.11. bude v Českém centru Mnichov zahájena výstava Stories/Geschichten známého fotoreportéra Jana Šibíka, která přináší průřez jeho tvorbou z let 2000-2005.

09.11.2010, Mnichov – Dne 11.11. bude v Českém centru Mnichov zahájena výstava Stories/Geschichten známého fotoreportéra Jana Šibíka, která přináší průřez jeho tvorbou z let 2000-2005. V rámci vernisáže se uskuteční i diskuse a autorem.

Hlavním motivem výstavy jsou osudové střety a události ve světě posledních let - ničivá vlna tsunami, aids v Oděse, války v Iráku, Afghánistánu a Libérii, bída v utečeneckých táborech v Angole, pohřeb papeže i události po smrti Jásira Arafata, nekončící násilí v Palestině… V popředí fotografova zájmu však stojí především ti, kdo byli živelnými a válečnými katastrofami a epidemiemi přímo zasaženi, děti, muži a ženy. Na velkoformátových fotografiích výstavy vyniká mistrovské zacházení se světlem a cit pro okamžik, který je pro Šibíkovu fotografii příznačný.

Sám fotograf o své práci říká: "Fotografování mi dává pocit, že dělám něco užitečného. Něco, co aspoň někteří lidi respektují a uznávají. Dává mi to, že jsem neustále konfrontovaný s tvrdou realitou světa a se životními hodnotami jiných lidí. O to víc si vážím toho, jak se tady máme dobře."

Fotograf Jan Šibík (nar. 1963) podnikl od roku 1985 přes dvě stě cest do všech koutů světa. V posledních letech se zaměřil na konflikt v Palestině. Během celého roku 2004 fotil epidemii AIDS na Ukrajině. V roce 2005 zaznamenal děsivé následky přívalové vlny na Srí Lance, bizarní poměry v komunistické Severní Koreji, pohřeb papeže Jana Pavla II. ve Vatikánu i Jásira Arafáta v Ramalláhu, odchod izraelských osadníků z pásma Gazy a následky hurikánu Katrina v New Orleansu. V roce 2004 obsadil v soutěži World Press Photo třetí místo v kategorii Sportovní příběhy - porota ocenila sérii snímků indických zápasníků kuští. Řadu ocenění získal také v soutěži Czech Press Photo a Golden Prisma Award. Kromě fotografování organizuje i humanitární sbírky, např. pro děti ze Sierry Leone nebo oběti AIDS v Oděse.