Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.6.2012 20:00 - 8.7.2012

Alois Nebel

Komiks »Alois Nebel« o melancholickém železničáři se v Čechách už dávno stal kultovní záležitostí. »Alois Nebel« se nyní vydal i na cestu po Německu. U příležitosti zahájení výstavy představí spisovatel Jaroslav Rudiš a kreslíř Jaromír 99 své společné dílo.Poté bude následovat koncert Priessnitzu, který patří mezi neújspěšnější současné české kapely.

Kapela Priessnitz byla založena Jaromírem 99 a kytaristou Petrem Kružíkem v Jeseníkách roku 1989. Jméno Priessnitz se vztahuje k Vincenzu Priessnitzovi, zakladateli léčby čistou horskou vodou, který v 19. století založil v Jeseníkách lázně. První album »Freiwaldau« – dřívější název Jeseníku – bylo představeno v roce 1992 a slavilo stejný úspěch jako následující album »Nebel«. V pozadí je viděno: videové sekvence z filmu s VJ Clad.

K výstavě:

Konec osmdesátých let, osamělý průvodčí Alois Nebel malého nádraží v Bílem Potoku, v odsunutých dřívějších Sudetech na česko-polských hranicích. Železnice je stejně jako pro jeho otce a otce jeho otce osudem. Nebel je průvodčím, který upřednostňuje sbírání starých jízdních řádů před lidmi. Občas Nebel stojí na své železniční stanici a spolu s vlaky vidí duchy a stíny z temné minulosti střední Evropy: druhou světovou válku, odsun Němců, sovětskou okupaci.

„Sto jízdních řádů.
Sto let naší jízdy. 
Sto let minulosti
rozpadu jednoho přes druhého.“

»Alois Nebel« je česká grafická novela rozdělená do tří částí (nakladatelství Labyrint, Praha, 2003-2005), drsná, dřevořezová, černobílá společná práce spisovatele Jaroslava Rudiše a kreslíře Jaromíra 99, která byla přeložena Evou Profousovou do německého jazyka a vydána v Německu. (Verlag Voland & Quist).

Společně s Literárním domem ve Stuttgartu a Agenturou & Wirtschaftswunder oba autoři uspořádali výstavu »Alois Nebel – Život podle jízdního řádu« na základě jejich obrázků a úryvků z jejich grafické novely.

„...první česká grafická novela. [...] Autory jsou dva mladí uctívaní autoři, kteří z undergroundové perspektivy přepracovali problematické téma odsunu Němců do potemněle ostrého komiksu.“ (Süddeutsche Zeitung)

Režie Tomáše Luňáka slavila v roce 2001 v Benátkách premiéru a poté přišla do německých kin.

 Pořadatel:

Literární dům Mnichov, České centrum Mnichov

Místo konání:

Literaturhaus, Salvatorplatz 1, München

Datum:

Od: 12.6.2012 20:00
Do: 8.7.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala