Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.6.2018 17:00

Pražské jaro, Alexander Dubček und Rádio Svobodná Evropa

Podnětné projevy a pódiová diskuze s významnými hosty reflektují význam pražského jara, osobnosti Alexandra Dubčeka a Rádia Svobodná Evropa v jejich vzájemném kontextu. Za přítomnosti Pavla Broda, Františka Mikloška a dalších.

V roce 1968 vyšli do ulic lidé v celé Evropě. Události tohoto roku se do československých dějin zapsaly jako pražské jaro. Tento název označuje reformní hnutí Alexandra Dubčeka, který si za cíl stanovil vytvořit „socialismus s lidskou tváří“. Příjezd vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 tato reformní snažení ale ukončil. Slovenský i český lid proti obsazení své země protestoval. Násilné rozbití pražského jara stálo život více než 140 lidí.  

Americké Rádio Svobodná Evropa, které vysílalo z Mnichova do zemí východní Evropy, o událostech v Československu podávalo zprávy a pro obyvatelstvo se tak stalo důležitým zdrojem informací.

Cílem výstavy je společně vzpomenout na dějinné události a na význam pražského jara, osobnost Alexandra Dubčeka a roli Rádia Svobodná Evropa v jejich vzájemném kontextu. V pódiové diskuzi vystoupí pamětníci a odborníci, kteří promluví o událostech před 50 lety.

Úvodní slovo pronese Kristina Larischová, generální konzulka České republiky v Mnichově, Ján Voderadský, generální konzul Slovenské republiky v Mnichově a MdL Dr. Franz Rieger, předseda Výboru pro spolkové a evropské záležitosti a regionální vztahy.

Kompletní program a seznam přednášejících a účastníků pódiové diskuze naleznete zde.


Místa rezervujte do 6.6. na: maier-k@hss.de

Pořadatel: Generální konzulát Slovenské republiky v Mnichově, Generální konzulát České republiky v Mnichově, Haus der Deutschen Ostens a České centrum Mnichov

Místo konání:

Hanns-Seidel-Stiftung, Lazarettstraße 33, München

Datum:

13.6.2018 17:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala