Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.7.2018 - 9.9.2018

Euward

Výstava děl umělců s duševním onemocněním, kteří byli nominováni na uměleckou cenu za malířskou a grafickou činnost Euward. Jedním z nich je český umělec Ota Prouza.

Euward je evropská cena za malířskou a grafickou činnost pro umělce s duševním postižením. Od roku 2000 ji každé tři roky uděluje mnichovská nadace Augustinum. Jedná se o jediné ocenění mezinárodního významu v této oblasti. Cena Euward platí v oblasti tzv. Outsider art, či Art brut, za nejvýznamnější přehlídku současného umění tohoto druhu v Evropě.

Letos se přihlásilo 250 účastníků z 15 evropských zemí. 17 z nich bylo nominováno kuratoriem cen Euward, z nichž porota 28. října vybrala vítěze. Předání cen se uskuteční 21.7. v Buchheim muzeu v obci Bernried, čímž bude zároveň otevřena i výstava, na níž budou k vidění díla nositelů ceny i ostatních nominovaných umělců.

V úzkém výběru umělců na cenu Euward 2018 je i český umělec Ota Prouza.

Ota Prouza se narodil roku 1959. Většinu svého života strávil v domově pro tělesně postižené. Ačkoliv se mu nedostalo žádného vzdělání v oboru a žije pouze na venkově, je schopen ve svém díle naprosto věrohodně s dokonalou přesností zobrazit urbanistickou scénu, v níž zrcadlí silnice, křižovatky, výškové budovy, či vagóny.  Prouza kreslí na dlouhé pásy papíru a řadí se mezi umělce českého art brut, „umění v surovém stavu“. Není jen autorem českým, jeho tvorby si všimli i za hranicemi. Ve Francii bylo několik jeho děl zařazeno do sbírky art brut ABCD Bruno Decharma a v říjnu minulého roku se dokonce dočkal samostatné výstavy v New Yorku. 

Pořadatel: Buchheim Museum der PhantasieAktion Mensch e.V., Edith-Haberland-Wagner Stiftung, Heilpädagogisches Centrum Augustinum, ABCD z.s., České centrum Mnichov a Generální konzulát ČR v Mnichově

 

Místo konání:
Buchheim Museum, Am Hirschgarten 1, Bernried
Datum:

Od: 22.7.2018
Do: 9.9.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala