Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.6.2017 20:00

Europeana

Pražské Divadlo Na zábradlí uvede hru Patrika Ouředníka „Krátké dějiny Evropy ve 20. století“ – absurdní, tragikomický a vysoce aktuální divadelní zážitek. Představení se koná 29. 06. 2017 v 20:00 hodin na adrese Pasinger Fabrik, August-Exter-Str. 1, 81245 Mnichov. Pořadatelem je Pasinger Fabrik a České centrum v Mnichově. Koncert je součástí představení Česko-německého kulturního jara 2017, hranice přecházející kulturní iniciativy Německé ambasády v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Německo-českého fondu budoucnosti a Českého centra v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České Republiky.

 

Režie: Jan Mikulášek

Evropské 20. století ve dvou hodinách: S tou správnou předlohou je to možné – a právě tu našlo pražské Divadlo Na zábradlí u slavného českého autora Patrika Ouředníka. V roce 2001 zveřejnil Patrik Ouředník knihu „Europeana: Stručné dějiny dvacátého věku“. Zaujala množství čtenářů a byla přeložena do více než 20 cizích jazyků. Nikterak nezkouší podat naučený přehled o historických událostech století – spíše zachycuje 20. století jako literární postavu, pro kterou je existence historických klíčových událostí stejně tak důležitá jako banální věci všedních dnů: V jednom velkém nádechu je na stejné úrovni holokaust s vynalezení podprsenky, dadaismu, atomové bomby, nebo jízdy na kole. Nejenom, že se tím neotevírá nová perspektiva, ale zcela porušuje absurditu a netušené, doslova tragikomické náhody, zejména chronologie událostí.

Režisér Jan Mikulášek přeměňuje na scéně Evropu ve firemní meeting, kterého se účastní, nejprve adekvátně seriózní herečky a herci, kteří vyprávěný příběh zažívají a prožívají. Text Patrika Ouředníka tíhne k monologu, je zkrácen, ale zůstává beze změn. V zasedací místnosti s ohraničeným kuřáckým prostorem se odehrávají největší katastrofy lidstva nastíněné zcela bezvýznamně, někdy jen v detailu. Aktovky, hrnky od kávy a stohy papíru přitom získávají mimořádnou roli. Mikulášek obohacuje dílo ještě o hudební rozměr. Herci zpívají Beethovenovu evropskou hymnu, nadšeně tancují na Wagnerovy melodie. Lidová hudba pomáhá dokreslit děj.

 

Vstupné: 15€, zlevněné 10€

Rezervace vstupenek: Út – Ne, 17.30 – 20.30 hodin na čísle 089/82929079

 

Pořadatelem je Pasinger Fabrik a České centrum v Mnichově.

Koncert je součástí představení Česko-německého kulturního jara 2017, hranice přecházející kulturní iniciativy Německé ambasády v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Německo-českého fondu budoucnosti a Českého centra v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České Republiky.

Místo konání:

Pasinger Fabrik (Kleine Bühne), August-Exter-Str. 1, 81245, München

Datum:

29.6.2017 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala