Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.11.2018 19:00

Pozdní léto - dědictví Adalberta Stiftera – pro dnešního čtenáře

Přednášející Dolf Schwarz uvede román Adalberta Stiftera, který jasně ukazuje, že člověk není pánem přírody, ale že je na ní závislý - s příklady textů a doporučenými tipy na místa, která jsou spojena s biografií Stiftera.

Přednáška spolu s vybranými textovými částmi nabízí jasný úvod do rozsáhlé práce A. Stiftera.

Adalbert Stifter (1805-1868) byl spisovatel, malíř a pedagog. Narodil se v Oberplanu, navštěvoval Klostergymnasium v Kremsmünsteru a později studoval právo a přírodní vědy ve Vídni. Pracoval v literárních salónech šlechtických rodin. Od roku 1848 žil v Linci, kde se věnoval reformě školství a ochraně historických památek. Jeho literární tvorba byla silně ovlivněna jeho vztahem k rodné Šumavě. Považuje se za osobnost, která má velký význam pro česko-německo-rakouské sousedské vztahy.

Adalbert Stifter sám pojal „Pozdní léto“ jako výchovný román pro jedince i společnost v období změn a nejistot. Ukazuje však také ohromující předvídavé odkazy na naši přítomnost.

Z románu je zřejmé, že člověk není pánem přírody, ale je na ní závislí, a proto se musí starat o její péči a ochranu a zachovat své kulturní dědictví.

Kromě toho citlivě popisuje životní příběh postav - stejně jako dnes, jde o vztah generací k sobě navzájem.

Organizátoři:

Institutum Bohemicum der Ackermann GemeindeČeské centrum Mnichov

 

Místo konání:

Prinzregentenstr. 7
805 38 Mnichov
Německo

Datum:

20.11.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala