Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.11.2017 19:00

Alois Nebel

Alois Nebel je železniční hlídač sbírající staré jízdní mapy, které nastiňují minulost. Snímek je převedením stejnojmenné grafické novely od Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. do animovaného filmu, který uvede ve svém programu v rámci projektu „Nedávno v zemi okamžiku“ Kulturní centrum Pasinger Fabrik. Dalšími pořadateli jsou České centrum Mnichov, Pasinger Fabrik, Dům německého východu, St. Anna-Kapelle Passau a Regionální muzeum Krumau.

CZ: 2011, 84 Min.,OmeU, R: Tomáš Luňák, S: Jaroslav Rudiš

D: Miroslav Krobot, Marie Ludvíková, Karel Roden, Leoš Noha, Alois Švehlík

Na konci 80. let žije Alois Nebel v malé odlehlé vesničce jménem Bílý Potok nedaleko česko-polských hranic. Nebel, jenž pochází z německo-české rodiny, je introvertním samotářem žijícím v klidu a osamělosti na nádraží. Čas od času ho přepadají halucinace, při nichž se mu zjevují duchové z temné minulosti Evropy, nejčastěji v podobě vlaků transportujících Židy v dobách nacismu. Živé halucinace přivedou Nebela do sanatoria, kde se seznámí se záhadným němým, který byl zadržen při pokusu o překročení hranic.

Příběh černobílého filmu není rozhodně vyprávěn černobíle. Černobílá projekce vznikla za použití techniky nazývané rotoskopie, která spočívá v překreslení původně hrané akce. Důležitou roli v celém snímku hraje také tón. Emoce jsou zvýrazněny skrze vánek větru, šplouchání potoka a kapky deště dopadající na zem.

Tomáš Luňák (narozený v roce 1974) vystudoval filmovou školu ve Zlíně a na pražské FAMU. Zkušenosti také získal na zahraniční stáži absolvované na Univerzitě Pompeu Fabra v Barceloně. Dále režíroval hudební videoklipy pro skupiny The Ecstasy Of Sain Thereza, Priessnitz a Here.  Film Alois Nebel je jeho celovečerním debutem. Tento snímek byl oceněn v rámci cen Českého lva 2011, kde získal cenu za nejlepší hudbu, zvuk a výtvarné řešení.  

Vstupné: 5 Euro

Trailer k filmu:

 

Výstava Nedávno v zemi okamžiků, jejíž součástí je bohatý doprovodný program plný tance, filmu, divadla, hudby a přednášek, se koná ve spolupráci Českého centra v Mnichově, Pasinger Fabrik, Domem německého východu, St. Anna-Kapelle Passau a Regionálního muzea Krumau za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

 

Místo konání:

Pasinger Fabrik, Galerie 3, August-Exter-Str. 1, München

Datum:

23.11.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala