Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.4.2017 19:00

Hudba za doby Rudolfa II.

Věhlasný Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka představí díla komponistů, která vznikla přímo pro dvorní kapelu Rudolfa ll., z autorů je to například Kryštof Harant, Jacobus Gallus, nebo Jan Campanus Vodňanský. Koncert se koná 27. 4. 2017 ve 20 hodin v Bayerisches Nationalmuseum, Prinzregentenstr. 3, Mnichov.

Když na český trůn nastoupila habsburská dynastie, otevřeli se země Koruny české evropským vlivům, od poloviny 16. století především renesanci. Obzvlášť za vlády Rudolfa II. zažila Praha zlatý věk. Rudolf II. byl významným příznivcem umění a vědy – to platilo také pro hudbu. Se slavnou dvorní kapelou přicházely od roku 1583 hojné počty umělců z celé Evropy.

V programu představí Czech Ensemble Baroque a Ensemble Phoenix Munich komponisty, jejichž díla byla napsána přímo pro dvorní kapelu, nebo těch, kteří pracovali pod jejich vlivem. K tomu patří i slovinský skladatel Jacobus Gallus, ale také díla českých skladatelů, například Kryštof Harant, Jacobus Gallus, nebo Jan Campanus Vodňanský. Program bude doplněn o dnes již skoro zapomenutá díla umělců jako je Jan Facilis Boleslavský, Domin Blažej Jičínský, Jan Sixt z Lerchensfeldu, Mikuláš Šmal, nebo Johannes Berner.

Koncert se koná v rámci koncertní série staré hudby „Mezi Marsem a Venuší“, kterou pořádá Ensemble Phoenix Munich. Živě, ale zároveň v příjemné podobě představuje jednu z epoch české hudební historie, která je v Německu zcela neznámá. Ponořte se, skrze soudobou interpretaci, do této pozoruhodné doby, která vás přesvědčí svou jedinečností a originalitou.

Vedoucí souboru Ensemble Phoenix Munich, Joel Frederiksen, podrobně uvede do tématiky již v 19 hodin. Koncert začíná ve 20 hodin.

Veřená generální zkouška se koná od 14 do 15 hodin.

Vstupné: 28€ / 23€ (zlevněné) / 14€ (žáci a studenti)

Ukázky koncertů najdete zde.

Czech Ensemble Baroque patří k nejrenomovanějším interpretům staré hudby v České Republice. Pravidelně vystupuje na národních i mezinárodních festivalech. Skládá se z orchestru, pěveckého sboru i sólistů. Zabývá se stylovou interpretací děl starších slohových období v autentické interpretaci na dobové nástroje. Soubor založil dirigent Roman Válek roku 1998. Do dnes soubor funguje pod jeho vedením.

Ensemble Phoenix Munich byl založený roku 2003, znalcem staré hudby, Joelem Frederiksenem. Soubor od roku 2007 prezentuje v Bavorském národním muzeu řadu koncertů „Mezi Marsem a Venuší“. Vystupuje na předních mezinárodních festivalech. Repertoár souboru zahrnuje renesanční a barokní hudbu (od roku 1500 – 1650), až do brzkých amerických melodií.

Koncert pořádá Ensemble Phoenix Munich ve spolupráci s Českým centrem v Mnichově a kooperací s Bavorským národním muzeem.

Koncert je součástí představení Česko-německého kulturního jara 2017, hranice přecházející kulturní iniciativy Německé ambasády v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Německo-českého fondu budoucnosti a Českého centra v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České Republiky.

Místo konání:

Mars-Venus-Saal, Bayerisches Nationalmuseum, Prinzregentenstr. 3, München

Datum:

27.4.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala