Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.11.2018 19:00

Jan Novák: Zatím dobrý

Jan Novák, americký spisovatel českého původu, představí svůj vzrušující „westernový" román Zatím dobrý, založený na skutečném příběhu: Bez patosu a syrovým jazykem popisuje útěky ozbrojené odbojové skupiny bratří Mašínů z ČSR přes NDR do Západního Berlína na počátku padesátých let minulého století.

K příležitosti 70. výročí komunistické revoluce v Československu.

V románu Zatím dobrý se Jan Novák inspiroval jedním z nejzajímavějších a stále kontroverzních příběhů počátku padesátých let v Československu. Zpracoval příběhy bratří Mašínů a jejich ozbrojený útěk do Západního Berlína NDR. Autor syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům — dal dohromady fakta a nechává je mluvit sama za sebe. Strhující příběh nejen o mladých lidech, kteří se nechtěli podrobovat totalitnímu režimu a otroctví.

Jan Novák (* 1953) je česko-americký spisovatel, scenárista a dramatik. V roce 1969 emigroval s rodiči přes Rakousko do USA, dnes je doma v České republice. Je absolventem humanitních věd na Chicagské univerzitě. Jeho práce zahrnuje biografie (Miloše Formana), rozhovory (s Johnem Bokem), dokumentární filmy (o Václavu Havlovi) a především více než deset prozaických děl, které se většinou zaměřují na skutečné, často autobiografické události klíčových momentů v českých dějinách. Největší pozornost získal román Zatím dobrý (2004) a scénář ke komiksu Zátopek: …když nemůžeš, tak přidej! (2016), na kterém spolupracoval s výtvarníkem Jaromírem 99. Je držitelem literárních cen včetně Magnesie Litery za knihu Zatím dobrý, Ceny Josefa Škvoreckého nebo Carl Sandburg Award pro chicagské autory.

Organizátoři:

České Centrum Mnichov, Institut slovanské filologie na univerzitě Ludwig Maximilian v Mnichově a Graduate School for Eastern and South-European Studies 

podporován:

CzechLit

 

Místo konání:

Prinzregentenstr. 7
805 38 Mnichov
Německo

Datum:

14.11.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala