Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.4.2017 - 23.4.2017

Kafka jde do kina

Kafka byl milovníkem filmů. O filmech, které shlédnul, si ve svých denících a dopisech mnoho poznamenal. Poznámky pročetl a zhodnotil Hanns Zischler. Filmové muzeum v Mnichově ukazuje v sérii filmů „Kafka geht ins Kino“ jejich výběr, např. „Jízda Prahou otevřenou tramvají“, dokument českého průkopníka Jana Kříženeckého. Promítání se koná 23. 4. 2017 v 18:30 hodin, na adrese Filmmuseum München, Sankt-Jakobs-Platz 1, 80331 München. Pořadatelem akce je Filmové muzeum v Mnichově, ve spolupráci s Galiani-Verlag in Berlin a Českým centrem v Mnichově. Akce se uskuteční za podpory Kulturstiftung des Bundes.

Které filmy Kafka viděl? Jaké stopy zanechaly v jeho dílech? Hanns Zischler ve své knize „Kafka geht ins Kino“ odpovídá na tyto otázky. Filmové muzeum v Mnichově ve spolupráci s mezinárodním filmovým archivem, při příležitosti rozšíření vydání jeho knihy, zmíněné filmy restaurovalo. Na plátně budou k vidění poprvé v restaurované podobě od 20. do 23. dubna za doprovodu živé hudby.

Jízda Prahou otevřenou tramvají / Straßenbahnfahrt durch Prag

23. dubna 2017, v 18:30 hodin

Čechy 1908; režie, kniha, kamera: Jan Kříženecký, 2 min

V první Kafkově poznámce týkající se kina, v pohlednici Maxu Brodovi z října 1908 zapřísahá svého přítele, že by měli častěji chodit do kina a dívat se na haly, kde se vystavují mašiny. Řeč je o pražské výstavě pro živnostníky a průmyslníky při příležitosti 60. výročí od nástupu císaře Františka Josefa na trůn. Český filmový průkopník Jan Kříženecký ve filmu ukazuje jízdu tramvaje, která přijíždí do Prahy přes Čechův most. Franz Kafka a Max Brod navštívili toto filmové představení, které v nich vyvolalo nejen velký obdiv pro kino, ale i pro tramvaj, nový dopravní prostředek. Ještě dnes se nemůžeme zbavit omamujícího dojmu, který v nás film vyvolává. Záběry jízdy po kolejích dávají tušit nové ponoření do ulic města.

Jan Kříženecký, 1868-1921, byl významným průkopníkem české kinematografie, který společně s Františkem Josefem Pokorným, vedle záznamů z běžného života v Praze, natočil první české hrané filmy, jako např. „Dostaveníčko ve mlýnici“.

Po krátkých dokumentačních filmech následoval „Shiwat Zion“, sionistický dokumentární film o vybudování „židovské Palestiny“, který byl promítán v říjnu roku 1921.

Živá hudba:  Günter A. Buchwald | Úvod: Stewart Tryster

Na závěr filmové série bude Hanns Zischler 23. dubna 2017 přednášet o novém vydání své knihy »Kafka geht ins Kino« (Nakladatelsví Galiani Berlin, 2017) a o, ve spolupráci s Filmovým muzeem v Mnichově, vzniklé DVD Edici »Kafka geht ins Kino« (Edice filmového muzea 95) pojednávající o vztahu k filmu a vlivu kina na Kafkovu tvorbu. Hanns Zischler bude číst pasáže z Kafkových textů. Stefan Drößler představí a okomentuje filmové úryvky z nově restaurovaného filmu a obrázkových dokumentů, které se v knize objevují.

Vstupné: 6€

Předobjednávka vstupenek telefonicky na čísle 089-233-96450

Bližší informace najdete zde.

Pořadatelem filmové série je Filmové muzeum v Mnichově, ve spolupráci s Galiani-Verlag in Berlin a Českým centrem v Mnichově. Umožněno za podpory Kulturstiftung des Bundes.

Místo konání:

Filmmuseum München, Sankt-Jakobs-Platz 1, 80331 München

Datum:

Od: 20.4.2017
Do: 23.4.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala