Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.1.2018 19:00

Média v umění jako škola vnímání

Regensburská výstava J. Nepraše bude jedním z inspiračních zdrojů přednášky prof. Christiane Heibachové, zaměřené na téma umění nových médií. Právě Jakub Nepraš je proslulý svým vizuálním uměním a v něm kombinací propojení média, videa a sochy. Jeho díla jsou plné hlubokých myšlenek, které svou podivuhodností přinutí každého diváka k zamyšlení.

V rámci výstavy „Invisible Outer Space“ od Jakuba Nepraše.


Umění nových médií (Medienkunst, v angličtině media art) využívá pro své umělecké projevy moderní technologie (interaktivní instalace, virtuální umění, robotika, video art a mnoho dalších). Jedná se o díla, které vznikají ve 20. a ve 21. století. Toto umění se dělí podle techniky, která je využívána při prezentaci díla.

Jako první technologii měnící dosavadní pohled na umění označujeme fotografii, která vznikla roku 1826, podle principu camery obscury. Další významný zlom v umění nastává v roce 1895, kdy bratři Lumiérové uskutečnili první veřejné promítání filmu Odchod z továrny. Roku 1910 byl pak uskutečněn první rozhlasový projev z metropolitní opery v New Yorku.

Nová média můžeme vnímat také jako avantgardní formy umění vyvíjené již od konce 19. století. Z technologického hlediska do umění nových médií nezařazujeme pouze digitální technologie, ale také fotografii, film, rádio, televizi nebo video jako takové, protože i ty jsou nové v porovnání s klasickými uměleckými technikami.

Bližší informace k přednášce naleznete zde (PDF):

 

Christiane Heibach (*1967) působí na univerzitě v Řezně. V současnosti jako profesorka mediální estetiky na Ústavu pro informace, média, jazyk a kulturu.

 

Pořadatelé: České centrum Mnichov, Východoněmecká galerie v Řezně

Místo konání:
Kunstforum Ostdeutsche Galerie, Dr.- Johann-Maier- Straße 5, Regensburg
Datum:

25.1.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala