Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.3.2017 19:00 - 28.4.2017

Pioneers of Czech Modern Jewellery

U příležitosti proslulé světové přehlídky uměleckého šperku Schmuck na veletrhu IHM v Mnichově představí v Českém centru svá díla průkopnící českého moderného šperku: Václav Cigler, Svatopluk Kasalý, Jaroslav Kodejš a Josef Symon. Kurátorka: Julie Bergmannová.

Vernisáž: 9. března v 19 hodin v Českém centru v Mnichově

Díky svým osobitým a nezaměnitelným uměleckým přístupům k tvorbě patří tito umělci k průkopníkům současného českého šperkařství. Významně ovlivňují vývoj českého šperkařského designu a předávají je dalším generacím. Počátky jejich tvorby sahají až do přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Díky estetické jedinečnosti děl dokázali nadchnout jak v minulosti, tak i nyní.

Václav Cigler, narozený roku 1929, je český architekt, sochař a pedagog. Vedle tvorby šperků se zabývá také návrhy projektů k utváření krajiny, sochařstvím a sklářstvím. Inspiraci pro svá díla nachází především ve vztahu člověka s přírodou.

Svatopluk Kasalý, narozený roku 1944, je mezinárodně uznávaným šperkařem. Jeho tvorba zdobí umělecké galerie po celém světě. Inspirací pro jeho tvorbu je ženské tělo a příroda. Kasalova umělecká díla jsou luxusní, nadčasová a často až futuristická.

Jaroslav Kodejš, narozený roku 1938, je jedním z nejdůležitějších zástupců první generace moderního šperkařství v Čechách. Jeho díla jsou tvořeny převážně ze skla. Překrýváním skleněných fragmentů se snaží zprostředkovávat různorodé pocity a vzpomínky.

Josef Symon, narozený roku 1932, byl za jedinečnost svých děl několikrát oceněn. Například roku 1963 Bavorskou státní cenou nebo v roce 1984 cenou Herberta Hofmanna. Pro svá díla si vybírá nejrůznější druhy kovů jako například železo, měď, nebo zlato.

Kurátorka a koncepce výstavy: Julie Bergmann.

Místo konání:

Prinzregentenstr. 7
805 38 Mnichov
Německo

Datum:

Od: 9.3.2017 19:00
Do: 28.4.2017

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala