Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.9.2017 19:00

Přemysl Pitter - vzor humanismu a tolerance

Čtení, promítání filmu a beseda s německou spisovatelkou a autorkou nově vydané autobiografie Přemysla Pittera. Sabine Ditrichová návštěvníkům Českého centra přiblíží život a dílo českého pedagoga, kazatele, spisovatele a humanisty, který v době nacistické okupace a po válce prostřednictvím svých dětských domovů zachránil život stovkám dětí bez ohledu na jejich národnost či vyznání. Přemysl Pitter bývá proto považován za českého Alberta Schweitzera.

Sabine Dittrich (*1962) je vášnivá čtenářka a německá autorka odborné i beletristické literatury. Svůj první román „Dědicové mlčení“ („Erben des Schweigens“) vydala v roce 2013, o dva roky později následoval historický román „Ve stínu spiknutí – Láska a zrada v časech reformace“ („Im Schatten der Verschwörung – Liebe und Verrat in Zeiten der Reformation“ a počátkem tohoto roku román „Dny pravdy“ („Tage der Wahrheit“). Zde se poprvé objevuje životní příběh Přemysla Pittera, jehož autobiografii s názvem „Nad vřavou nenávisti“ („Unter dem Rad der Geschichte“) nedávno nově přepracovala.

Přemysl Pitter (1895 - 1976) byl český pedagog, kazatel, spisovatel a humanista. V letech 1933 a 1938 založil spolu se svými spolupracovníky Mílíčův dům a Sanatorium v Mýtě u Rokycan, které sloužily jako domovy pro děti a mládež v sociálně tísnivé situaci i během následující války. Po jejím konci odstartoval akci Zámky, kdy přeměnil pět zámků v okolí Prahy na ozdravovny pro české a židovské sirotky, ale i německé děti z pražských internačních táborů. Po nacistické okupaci se pro své aktivity stal trnem v oku i komunistickému režimu, kterým byl pronásledován a později donucen emigrovat přes Bavorsko do Švýcarska, kde ve svých aktivitách pokračoval. Svým celoživotním úsilím o pomoc všem potřebným bez ohledu na jejich původ či vyznání výrazně přispěl k nápravě česko-německo-židovských vztahů a stal se vzorem humanismu v praxi.

Nové vydání autobiografie Přemysla Pittra „Nad vřavou nenávisti“ (2017) je projekt Ackermann-Gemeinde e. V. (Mnichov), Muzea J. A. (Archiv Přemysla Pittera a Olgy Fierzové) a autorky Sabine Dittrich, který vznikl za podpory Spolku Miklidu (Curych)  Česko-německého fondu budoucnosti (Praha).

Pořadatelem akce je Institut Bohemicum Ackermann-Gemeinde a České centrum Mnichov.

Místo konání:

Prinzregentenstr. 7
805 38 Mnichov
Německo

Datum:

28.9.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala