Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.1.2018 19:00

Šumava a její obyvatelé pohledem literátů

Finisáž výstavy „Krajinou Šumavy“: Autorské čtení J. J. Neduhy a B. Ditrycha oslaví šumavskou přírodu, ale zároveň odhalí často tragické osudy jejich německých, židovských a českých obyvatel. Oba spisovatelé budou nejenom předčítat svoje knihy věnované Šumavě, ale i vyprávět o jejich vzniku, a poté odpoví na dotazy diváků.

B. Ditrych představí jeho poému Hořce voní arnika. Jedná se o subjektivní dojmy a vzpomínky z navštěvovaných míst na Šumavě, silně prodchnuté znalostmi historických fakt a vědomím dějinných katastrof, o nichž krajina v pohraničí dodnes podává svědectví. Cyklus fragmentárních reflexivních textů doplňují na čtyři desítky fotografií a paralelní německý překlad. J. J. Neduha bude zase předčítat ze své novely Boží Mlýny. Je věnována zániku hrobky šumavského sklářského rodu Abelů v kapli svatého Kříže v osadě Hůrka na Sušicku. Smutný příběh o vydrancování krypty, jehož aktéry byli vojáci pohraničního útvaru československé armády v 50. letech 20. století, zaznamenal před lety znalec Šumavy Vilém Kudrlička. Jaroslav Jeroným Neduha tuto událost později prozaicky zpracoval a nyní vydává spolu s unikátními dobovými fotografiemi hůrecké vsi, kostela a kaple, doplněnými o snímky z dnešní doby.

 

Břetislav Ditrych (*1942) je český spisovatel, básník, autor literatury faktu a publicista. Vystudoval Fakultu výrobně-ekonomickou na pražské Vysoké škole ekonomické a pracoval v projektovém ústavu. Je autorem literatury faktu, píše však i prózu a poezii. Jako publicista připomíná významné postavy naší historie, aviatiky, kultury i sportu, v posledních letech se jeho příspěvky objevovaly například v časopisech Reflex, Xantypa, Host, Tvar a Přísně tajné. Je autorem dvou prozaických knih (Stínové postavy a Nemít sny) a básnických souborů (Pozdní sběr, Umřel v stromě, Jen tak, Někdy někde). Za dvojjazyčnou, česko-německou sbírku Hořce voní arnika / Jiná Šumava (Bitter duftet Arnika / Der andere Böhmerwald), obdržel 1. místo v kategorii beletrie a poezie Šumava litera 2016 a Cenu Johanna Steinbrenera.

Jaroslav Jeroným Neduha (*1945) je český spisovatel, zpěvák a kytarista. V roce 1973 byl zakázán jako profesionální hudebník, následně však založil skupinu Extempore. V roce 1983 byl donucen k vystěhování do Rakouska, konkrétně do Vídně, kde založil česko-rakouské Extempore. Od roku 1990 vystavoval kresby a obrazy jak v Rakousku, tak v České republice. Spolupracoval i s Karlem Krylem, kdy ho doprovází v písni „Omezená suverenita“. Je autorem řady publikací, jakými jsou např. Životaběh o pamětích z Prahy, Boží mlýny věnující se Šumavě v roce 1953 a v roce 2017 dokončil sbírku Horg a další legendy ze Šumavy.

 

Pořadatelé: České centrum Mnichov, Kulturní referent pro české země při Spolku A. Stiftera Mnichov

Místo konání:

Prinzregentenstr. 7
805 38 Mnichov
Německo

Datum:

11.1.2018 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala