Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.4.2016 19:00

Broumov v Čechách a Franz Schmelz

V rámci přednášky „Moje cesta k našim Němcům“ a následné diskuse 7. 4. v Sudetoněmeckém domě přiblíží český výtvarník, autor videoartu a laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Mark Ther svůj osobní pohled a zkušenost s vnímáním českých Němců, jejich historie a kultury či význam pro vlastní biografii.

V rámci cyklu „Má cesta k našim Němcům“

Titul nového cyklu „Kulturního referenta pro české země“ a „Českého centra v Mnichově“ převzal stejnojmennou přednášku karlovarského archiváře Milana Augustina, kterou prezentoval v roce 2004. V češtině jsou pojmem „Naši Němci“ myšleni Němci z českých zemí popřípadě sudetští Němci. Čeští spisovatelé, umělci a intelektuálové by měli nastínit jejich osobní pohled, inspiraci a zkušenosti, které je spojují především s českými Němci, ale i s Němci obecně.

Mark Ther, narozen roku 1979 v Praze, studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Platí za jednoho z nejznámějších a nejmladších umělců České republiky, především v oblasti videoartu. Původně se ve svém studiu zaměřoval na malířství, v roce 1998 však začal experimentovat s videem. Jeho raná tvorba se zabývá především popovými ikonami, jako jsou Madonna či Andy Warhol. Inspirací byla pro něj i populární operní pěvkyně Maria Calla. Některé jeho videa otevřeně nastiňují homosexualitu, Hanes (2007) nebo I will get you out an chop you in the Midair (2007).

Za své kontroverzně diskutované video Putující hvězdička získal v roce 2011 Cenu Jindřicha Chalupeckého, nejvýznamnější české vyznamenání pro umělce do 35 let. Nucené vysídlení matky a jejího syna v roce 1946 tvoří pozadí filmu Švestky (2011). Chlapec otálí s opuštěním svého rodného domu, utíká do lesa, kde se ho jeho matka snaží zoufale najít. Mnoho děl Marka Thera je natočeno v různých českých dialektech. Videa jsou prezentována v kontextu videoartové výstavy v uměleckých galeriích i na mezinárodních filmových festivalech. 

Charakteristické pro jeho videa jsou interpretace traumatických témat a společensko-historických tabu souvisejících s homosexualitou, genderovou a sudetoněmeckou problematikou. Do toho Ther zapracovává jak fiktivní, tak historicky doložené a v úzkém vztahu k Sudetům vztahující se příběhy. Spojuje tak témata „domova“ a “odsunu“ s tajemnými příběhy a zkoumáním sexuální identity.

Mark Ther je činný jako malíř: od února do dubna 2016 vystavuje ve Vídni svoje sítotisky, kde v roce 2015 jako stipendista absolvoval tříměsíční pobyt v rámci Artists in residence. Malby zobrazují především hrubé náčrty broumovské krajiny.

Kořeny Therovi rodiny jsou v Broumovsku. Část rodiny byla v roce 1945 odsunuta a část mohla zůstat. Jeho německy mluvící prarodiče se přesídlili během Pražského jara do Bavorska. Na otázku, jaké jsou jeho nejoblíbenější místa v Německu, odpověděl: „Mnichov, Waldkraiburg, hřbitov ve Waldkraiburgu a Berlín.“

 Pořadatel:

Kulturní referent pro české země při spolku Adalberta Stiftera, České centrum

 

 

© Lukáš Erba

Místo konání:

Sudetendeutsches Haus, Hochstraße 8, 81669 München

Datum:

7.4.2016 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala